Ifølge VG er det opprettet tilsynssak ved Blindern videregående skole, en av skolene der det i fjor høst ble meldt om trøbbel med ulike russegrupper.

Elever sier de ikke tør gå inn i kantina. Skolen har bedt Utdanningsetaten om hjelp
Problemene ved flere skoler skal ha ført til at elevene ikke turte å gå i kantinen fordi russen okkuperte bord og utestengte andre. Blant disse var Blindern videregående skole, som varslet at de ville sette inn tiltak.
Statsforvalteren i Oslo og Viken har nå varslet skolen at de har opprettet tilsynssak for å undersøke skolemiljøet og varslingsrutinene.
Kjersti Botnan Larsen, seksjonssjef for barnehage- og skolemiljø hos Statsforvalteren, sier til avisen at tilsynet kommer som følge av en totalvurdering, og ikke etter noen varslingssak.
– Det er jo et tilsyn for å sjekke at vi følger opp aktivitetsplikten på en god måte, altså at vi varsler og undersøker saker der vi er bekymret for elever, og der elevene opplever et utrygt skolemiljø, sier rektor Hanne Haugland til VG.
Elever sier føler seg presset av kommersielle aktører om russetiden: – De sier vi har dårlig tid
Flere Oslo-elever på videregående melder om mobbing
