– Dette er en viktig beslutning, ikke bare for Oslo, men for hele regionen og landet. Gamle bygg må erstattes, funksjoner må samles og vi må sikre god nok kapasitet til å møte den kommende befolkningsveksten, sier administrerende direktør Terje Rootwelt i Helse Sør-Øst RHF i en pressemelding.
Nye Oslo universitetssykehus skal bestå av seks nye sykehusbygg. I tillegg til Nye Aker og Nye Rikshospitalet bygges det nå et spesialisert kreftsykehus på Radiumhospitalet, ny sikkerhetspsykiatri på Ila og ny storbylegevakt på Aker.
Videre er bygging av et nytt livsvitenskapsbygg i Gaustadbekkdalen på Blindern, sammen med Universitetet i Oslo, godt i gang selv om det har vært flere utfordringer i prosjektet.

Venstre gjør nytt forsøk på å stoppe sykehusutbyggingen på Gaustad

Den nye legevakten på Aker er i rute: – Blir større og mer moderne

Behandlinger kan bli utsatt på Rikshospitalet

Nytt sykehus kan koste over 50 milliarder kroner: – Klar beskjed om å trekke i nødbremsen
