(Avisa Oslo) Regjeringen foreslår å øke bevilgningen til Livsvitenskapsbygget med 600 millioner kroner. Det kommer fram i det reviderte nasjonalbudsjettet.
Livsvitenskapsbygget bygges av Statsbygg for Universitetet i Oslo og Helse Sør-Øst. Bygget skal huse fagmiljøer innen blant annet medisin, biologi, farmasi, kjemi og matematikk. Planen er at forskere og studenter skal flytte inn i det 97.500 kvadratmeter store bygget i 2026.
Kommunen anklager prestisjeprosjekt for ukontrollert forurensning
Vurderer å stanse midlertidig
Tidligere denne uka skrev Avisa Oslo at byggeprosjektet preges av galopperende råvarepriser og en svært usikker markedssituasjon.
I revidert nasjonalbudsjett argumenteres det for en økning på 600 millioner med «press i arbeidsmarkedet og kraftige prisøkninger på innsatsfaktorer, blant annet som følge av krigen i Ukraina.
«Dette har ført til en vesentlig kostnadsvekst i prosjektet og betydelig usikkerhet i markedet. Regjeringen har vurdert å stanse prosjektet midlertidig på grunn av den negative kostnadsutviklingen, men besluttet å fullføre prosjektet frem til tett bygg og ferdig utendørsanlegg», heter det i budsjettforslaget.
«Dersom det høye prisnivået vedvarer, vil regjeringen vurdere å stanse prosjektet midlertidig, herunder at det ikke inngås ytterligere gjennomføringsavtaler før kostnadene kommer ned på et akseptabelt nivå», heter det videre.
Byggeprosjektet av Statsbygg har tidligere fått hard kritikk for organisering og styring av prosjektet.
I fjor høst kom det fram at det ville bli minst fem milliarder kroner dyrere enn planlagt.
