Nordre Aker BudstikkeNyheter
Harald Giæver Sundøy er talsmann for bosetterne i Skar leir. Foto: Karl Andreas Kjesltrup
Kjøp bilde
SKAR LEIR: Beboerne i Øko-kollektivet som flyttet inn i Skar leir for tre uker siden, mener prosjektet deres er formålstjenlig fordi det hindrer forfall av husene og at det begrenser farene for negativ inntrenging på naturområdet.
«Skar har stått tomt i over fem år uten å være i bruk av eier, øde og forlatt. Det har ikke vært noe tilsyn over nærområdet og naturen, alle inngangsdører har stått åpne og det var åpenbart akseptert at folk tok seg inn i husene. For øyeblikket finnes det ingen realistiske planer eller konkrete resultater som vil forandre denne situasjonen i nær fremtid, det finnes ingen klar formening om hva området skal benyttes til,» skriver okkupantene i et brev sendt til politikere lokalt og på rådhuset og til media.
Bosetterne skriver at de vil følge de demokratiske prosessene i bydelen og kommunen for å få forståelse for bosettingsprosjektet.
I brevet presenterer de et forslag til kompromiss mellom seg selv og Oslo kommune, for den videre bruken av leiren.
«Vårt kompromissforslag er, at vårt øko-bolalternativ kan bli værende på Skar utover sommeren, inntil videre. Da kan kommunen fortsette å videreutvikle planene for Skar Leir, og vi får tid til å starte opp vårt prosjekt. Etter sommeren ønsker vi å ha en evaluering sammen med kommunen og nabolaget for å se på hva vi har oppnådd og på videreutviklingen av Skar Leir og vårt øko-bokollektiv.»
LES HELE BREVET FRA BOSETTERNE I SKAR LEIR HER
Les alt om Skar-okkupasjonen her:
Politiet avventer på Skar
Okkupantene er politianmeldt
Er innstil på å stille oss i kø
Byrådet- Flytt ut!
Politikere og politi: Delte meninger
Vi er vanlige folk
Er det greit?
Skar leir er okkupert"
Publisert fredag 05. mars 2010 kl. 00:00.
Sist oppdatert tirsdag 09. mars 2010 kl. 15:17.
Varsle upassende kommentar
Giftmotstanderne dømt – retten godtok ikke nødrett
Motstanderne mot gift-deponeringen i Oslofjorden er dømt etter miljøaksjoner, men anker saken. Petter Stordalen mener dommen er svært trist.
Det er ingen etnisk norske elever igjen på første trinn på Rommen skole.
Skole på VIP-tribunen
Elever ved Kristelig Gymnasium kan ha kjemitimer og følge sportsarrangementer samtidig, nå i nye flotte lokaler rett ved Bislett stadion.
– Tomtebytte vil gi unik sjanse
Ved en tilfeldighet oppdaget Ap-politikere at avtalen om et makeskifte mellom kommunen og Oslo Havn holdt på å gå i vasken.
(30 bilder)
(43 bilder)
(80 bilder)
(10 bilder)
– Mer idrettspenger gir mer inkludering
Idrettspresident Tove Paule åpnet de 27. Gaustadløpene. Selv mener hun idretten kan gjøre mer for å skape inkludering.
– Digg og dødsbillig
Maki og sushi ruler over matpakka - særlig når det er «dødsbillig», ifølge BI-studentene Sigmund og Jan Erik, som spiser “lett” lunch på Nydalen Sushi.
– En helt utrolig opplevelse!
– Å stå på scenen i Oslo Spektrum var noe av det beste jeg har opplevd, sier Basic Warning-vokalist Jacob Øyre Gundersen (13).
| NRK 2: | 11:20 | fra Aust- og Vest-Agder |
|---|---|---|
| BBC World: | 11:30 | World Business Report |
| Sky News: | 11:30 | Sky News Today |
| SVT 2: | 11:30 | Debatt (2) |
| NRK 2: | 11:40 | fra Rogaland |