En bunad er ikke bare å hive på seg - her hjelper Alessandra Sofie (til venstre) med detaljene.

Kjøp bilde

Italiensk bunadjakt!

Italienske Alessandra Colombo (17) er utvekslingsstudent. – Jeg skulle så gjerne fått lånt meg en bunad til 17. mai, sier den midlertidige Nordbergjenta.

Italienske Alessandra vil gjerne ha på seg en bunad 17. mai - men bunaden til «vertssøster» Sofie får hun ikke låne den dagen.

Kjøp bilde
Annonse

KORSVOLL: Etter å ha vunnet et stipend som utvekslingsstudent gjennom ASF (American Field Services), reiste i høst Alessandra Colombo (17) fra Italia til Norge, uten å kunne språket, og for å gå andre vgs.-året på Berg skole. Ifølge Alessandra - og nå allerede på veldig godt norsk - har hun hatt et fantastisk opphold så langt på Nordberg, sammen med vertsfamilien Mordt Ousland.

Bunad til 17. mai?

Men det er bare ett ønske Alessandra nå har før hun skal reise hjem etter endt skoleår på Berg videregående skole, og ta det siste videregåendeåret på italiensk skole.

- Jeg synes de norske bunadene er så flotte, og skulle gjerne hatt på meg en selv 17. mai. Kanskje er det noen som har hengende en bunad i skapet - eller kanskje en liggende på loftet - som ikke blir brukt. Jeg låner den gjerne, behandler den pent og renser den selvfølgelig etter bruk. Og det spiller ingen rolle hvor i landet bunaden kommer fra, sier den blide utvekslingsstudenten, og legger til at størrelsen er sånn cirka 160 cm høy og "38" ellers.

Inn i nærmiljøet

Sammen med venner og vertsfamilie blir det om ikke lenge tradisjonell 17. mai-feiring for første gang for den italienske jenta, som gleder seg.

- Det blir selvsagt spennende å oppleve nasjonaldagen som jeg har hørt så mye om, sier Alessandra, som ikke har vært på besøk i hjemlandet siden hun kom hit i august i fjor.

- Nei, reglene er slik at man ikke har anledning til å dra hjem under oppholdet. Det vil kanskje skape litt for mye hjemlengsel for enkelte. Men min familie (fra en time sør for Milano) var her i påsken, og det var selvsagt veldig hyggelig å få besøk hjemmefra, sier Alessandra som ifølge både seg selv og "vertsmor" Agnes Mordt (som også er til stede under Nordre Aker Budstikkes besøk), har glidd godt inn i skole- og nærmiljø. Blant annet var Alessandra med som danser i årets Berg-revy.

- Og for oss som vertsfamilie, har det vært en 100% positiv opplevelse og berikelse å bli kjent med Alessandra, som en del av vår familie, skyter vertsmor Agnes inn.

Ble med Thea

Alessandra føler at hun har blitt tatt veldig godt imot overalt.

- Særlig min venninne Thea har tatt meg med i sitt miljø, og jeg har fått mange nye venner som jeg håper å holde kontakten med. I tillegg har min vertsfamilie vært helt topp, og yngstedatter i huset, Sofie på 15, har også vært en god støtte.
Sofie går på Nordberg ungdomsskole, og er bare innom for en "fotosession" med sin helt ferske bunad fra Vest-Agder - før hun må haste tilbake til mat- og helseprøve.

LES OGSÅ: Alessandra: - Jeg gleder meg!

Reiser gjerne igjen

Alessandra har også fått anledning til å se litt mer av Norge, og har blant annet vært i Ålesund, Ørsta (hvor storesøster i Mort-familien går på skole), Lillehammer, Bergen og Fredrikstad.

- Norge er et fint land, og dette oppholdet har bare gjort meg mer interessert i å reise ut. Så jeg ser slett ikke bort ifra at jeg igjen vil gå på skole, eller jobbe, utenlands. Frankrike og Paris høres veldig fristende ut, sier hun.

Knall og fall

Alessandra har også fått kjørt slalåm i den norske fjellheimen, men også for første gang prøvd bortoverski.

- Du kan godt skrive at jeg kommer i hvert fall ikke til å savne langrennsskiene, forteller hun, og legger til at langrennsdebuten endte med knall og fall.

- Det gikk OK opp til Ullevålseter, men ned igjen var helt forferdelig!
Men Alessandra har blitt glad i norsk mat.

- Risengrynsgrøt er bare så godt. Det bare må jeg lage flere ganger i uken, ler Alessandra.

Norske gutter og sånn

- Men hva med norske gutter da?

- Tja, det er i hvert fall en ny erfaring med hjemme alenefester. Det har vi ikke i Italia, der går vi på kafé og disco - og det fra vi er ganske unge, forteller Alessandra.

- Ja vel, men har du fått deg en norsk kjæreste ennå?

- Nei - norske gutter er litt trege, men de er veldig fine å se på, fniser Alessandra.
Og fniser det gjør vertsmor Agnes også.

 

Annonse