Koloniformann: Forman i Sogn Hageby Ruth Østerdal er fornøyd med at Ikea valgte hagebyen som sted for å lansere neste års katalog.
Kjøp bildeDa Ikea inntok Sogn Hageby
Sogn hageby fikk virkelig profilert seg da den svenske møbelgiganten presenterte katalogen for 2011.
Lansering: Landsjef Carl Janzen lanserte den nye katalogen.
Kjøp bilde
Visning: Hvor mange er det plass til i en hagebyhytte?
Kjøp bilde
Design: Tre av hagebyens hytter var innredet av møbelgiganten.
Kjøp bildeFakta om Ikeakatalogen
* IKEA ble stiftet av Ingvar Kamprad da han var 17 år gammel, i 1943.
* Navnet IKEA er en forkortelse av Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd. Elmtaryd er gården der Kamprad ble født, og Agunnaryd tettstedet der gården ligger.
* IKEA-katalogens trykkes i 198 millioner eksemplarer og sies å være den mest distribuerte boka i verden før Bibelen. Den blir trykket i et opplag på 100 millioner årlig.
* I Norge distribueres 1,8 millioner kataloger
* IKEA hadde per april 2010 var det 313 IKEA-varehus i 38 land.
Kilde: Wikipedia/Ikea
SOGN: Foran et publikum bestående av 130 bloggere, mote- og trendjournalister og en lokalavisjournalist presenterte Ikeas landssjef I Norge, Carl Janzen, årets katalog.
Under mantraet «smarte og fleksible løsninger» er Sogn Hageby det perfekte stedet å vise frem årets nyheter.
Det synes også formann for kolonihagen, Ruth Østerdal:
– Det har vært veldig spennende. Vi vil jo vise fram hagebyen til mange og vil at kolonihagesaken skal bli kjent, sier hun.
Kontrast
Møbelgiganten har holdt på i fjorten dager for å forberede arrangementer.
Tre hytter er innredet for å vise fram ulike løsninger.
– De har valgt noen av de eldste hyttene, kanskje for å få litt kontrast til ny design, sier Ruth Østerdal.
Hun forteller videre at hele hagebyen har vært entusiastiske til markedsføringsstuntet.
– Vi tok det først opp på vårmøtet og alle var positive. Noen har nok følt at det blir litt mye, men når arrangementet er over og vi ser resultatene tror jeg det blir veldig positivt, sier Ruth Østerdal.
Auksjon og vafler
Hagebyen har leid ut arealer til møbelgiganten som også stiller opp med to tonn hagejord som stammer fra kompost etter Ikeas restauranter.
– Det blir også auksjon av møblene som står i teltet på søndag. Og da kan jeg love dere at vaffelpressen kommer til å gå her, sier Østerdal.
Kokt saft siden juni
Hagebyens innbygger har også fått anledning til å vise fram litt av det som dyrkes innenfor gjerdene.
– Det blir servert rabarbrasyltetøy og en dame her har kokt rabarbrasaft siden juni til dette arrangementer, forteller Ruth Østerdal.
Sogn Hageby er Oslos største og består av 204 hytter. Det er mellom fem og ti års ventetid for å få kjøpe.