Kolonister: Marte Brekke med Erling, Cecilie Glomseth og Claudia van Diermen Jacobsen med Thea på fanget, her før høstmarkedet i fjor. I år markeres dessuten 80-årsjubileet. Arkivfoto: Karl Andreas Kjelstrup

Kjøp bilde

Høstmarked og 80-årsfeiring

Lørdag 28. og søndag 29. august er det tradisjonsrikt høstmarked i Solvang kolonihage.

Annonse

NORDBERG: Lørdag 28. og søndag 29. august inviterer kolonistene i Solvang avdeling 3 til høstmarked.

Fra klokken 11 blir det Grønt marked ved felleshuset med salg av syltetøy, saft, urter, grønnsaker, frukt – alt høstet og syltet av kolonistene i hagen. I kafeen serveres hjemmelagde boller, kaker og suppe til lunsj.

Klokken 12.30 blir der underholdning fra barna i hagen, og auksjon.

– I tillegg skal en pianist, som også er kolonist, spille. Og kanskje også en på saksofon, sier Claudia van Diermen Jacobsen i høstmarkedskomiteen.

Solvang kolonihage feirer 80 år i år, og det markeres med jubileumsfilm og guidet tur, blant annet til kolonihagemuseet.

LES OGSÅ: Nostalgitripp på Solvang

– Guidene har vært kolonister hele livet, en av dem er en 83 år gammel mann, som ble kåret til prinsen av Solvang da han var 13 år, sier Jacobsen.

Solvang kolonihage har 500 hytter fordelt på fem parseller. De første 113 parsellene i avdeling 1 ble delt ut i juni 1929. Avdeling 2, 3 og 4 ble etablert året etter.

– Solvang er en åpen hage for hele byen, vi ønsker alle velkommen, sier Jacobsen.

Inngang fra Nordbergveien, nærmeste adresse er 105.

LES MER OM KOLONIHAGER:
Nei, Ikea dyrker ikke epler!
Mellom epletrær og stakittgjerder

 

Annonse